Tark lapsevanem Thomas Gordon (Väike Vanker, 2003/2005)

  • Kuidas luua ja säilitada oma lapsega terviklik suhe
  • Kuidas rääkida oma lapsega nii, et ta sind kuulaks?
  • Kuidas kuulata last nii, et ta tunneks, et teda mõistetakse?
  • Kuidas lahendada probleeme ja konflikte perekonnas nii, et keegi ei tunneks end kaotajana?

 

Mõista ja toeta oma last Eve Hiiemäe (Agitaator, 2011)

Raamat, millesse on kogutud kahe põlvkonna ema tähelepanekud ja kogemused laste kasvatamisel. Kuigi vanemad vormivad lapsi enese ja oma pere väärtushinnangute kohaselt, tuleb ikka ja jälle ette olukordi, kus vajatakse lisateadmisi, hüva nõu või lihtsalt kindlustunnet, et lapsi on suunatud õigesti.

 

Ta teeb seda meelega. Mis toimub 6-11 aastase lapse peas Isabelle Filliozat (Otto Wilhelm OÜ, 2015)

Prantsuse lastepsühholoog ja psühhoterapeut Isabelle Filliozat ütleb eessõnas, et kui laps on saanud 6-aastaseks, on vanemal aeg muutuda tema hooldajast treeneriks. Ta juhib tähelepanu lapse veidra või sobimatu käitumise põhjustele ning annab nõu, kuidas suhelda lapsega argistes kodustes olukordades ja säilitada temaga usaldav suhe enne keerulist teismeiga. Juttu on ka sellest, kuidas jääda ise konfliktis rahulikuks ning näidata lapsele eeskuju oma emotsioonide juhtimise oskusega.

 

Temperament ja kooliedu Liisa Keltikangas-Järvinen (Eesti Lastekaitse Liit, 2009)

Raamat on mõeldud eelkõige õpetajale ja lapsevanemale. Raamatu autor pole taotlenud küsimusi tõstatades saavutamaks õpilase maksimaalset kooliedu, vaid toetanud lapse individuaalsust, selle mõistmist ja toetamist täiskasvanute poolt. Konstateerides samas, et lapse kaasasündinud temperamenti pole võimalik muuta, küll aga peaks valmistama ette kooli mõistmaks lapse temperamendi tähendust.

 

Sinu tark laps Jesper Juul (Väike Vanker, 2010)

Jesper Juuli raamat annab lapsevanematele võimaluse leida vastused paljudele põletavatele ja seni vastuseta küsimustele. Piiride panemine, vastutuse võtmine, otsuste tegemine, lapse enesehinnang ja eneseaustus ning teised ülimalt olulised teemad leiavad selles raamatus põhjalikku ja kaasaegset käsitlust. Meie laste tarkus seisneb selles, et kohe sünnist alates suudavad nad oma tundeid väljendades anda meile tagasisidet. Lapsevanem saab seda tagasisidet kuulata ja sellest õppida, luues seeläbi oma lapsega veelgi lähedasemad suhted.

 

Agressiivsus. Teejuht agressiivsete laste ja noorte paremaks mõistmiseks Jesper Juul (Väike Vanker, 2013)

Kust tuleb lapse agressiivsus? Mida see tähendab? Kas ja kuidas mõista agressiivset last? Mis on see, mis aitab ja mis ei aita? Mida saab täiskasvanu teha ja mida ta peab tegema? Jesper Juul ei keskendu pikalt teooriale, vaid annab 110-l leheküljel väga konkreetse ülevaate sellest, kust pärineb lapse agressiivsus ja mida tuleks teha, kui laps väljendab ennast viisil, mida me nimetame agressiivsuseks.

 

Puberteet. Kui kasvatamine enam ei aita Jesper Juul (Ajakirjade Kirjastus, 2011)

Taani pereterapeudi Jesper Juuli raamat annab nõu, kuidas lapsed ja vanemad
saaksid laste tormilise puberteediea üheskoos karile jooksmata läbida. Raamatus on vähe teooriat ja palju praktilisi näiteid elust. Lugeda saab Jesper Juuli kirjavahetust tema poole pöördunud lapsevanemate ja noorukitega ning töötubades peetud terapeudi ja perekonna vahelisi dialooge.

 

Eluterve kärgpere käsiraamat Katrin Saali-Saul (Pilgram, 2016)

See raamat on Sulle:

  • kui oled alustamas uut suhet ja tahad oma eelmisest suhtest pärit last uude perekonda integreerida nii, et see lapsele võimalikult valutult kulgeks;
  • kui oled lapsevanem ja vajad teejuhti, et ehitada oma ekspartneriga üles toimiv koostöösuhe teie lapse õnneliku tuleviku nimel;
  • kui oled uueks partneriks inimesele, kel on eelmisest suhtest laps.

 

Õed ja vennad rahujalal Adele Faber ja Elaine Mazlish (Canopus, 2011)

Käsiraamat, mida on nimetatud ka lapsevanemate Piibliks, annab delikaatses ning humoorikas stiilis näpunäiteid, kuidas aidata oma lastel ühe katuse all elada ja ise sealjuures ellu jääda, st kuidas kasvatada oma poegi ja tütreid nii, et nad kõik ennast täisväärtuslike perekonnaliikmetena tunneksid.

 

Lapsevanema mängureeglid Richard Templar (Tänapäev, 2009)

Lapsevanema mängureeglid on kuldsed põhimõtted ja käitumisjuhised, mis näitavad sulle teed lastekasvatamise proovikivide rägastikus. Need on reeglid, mis aitavad sinu lastel endaga hästi toime tulla, tunda elust rõõmu, pidada teistest inimestest lugu ning seista selle eest, millesse usuvad. Need aitavad sinul tunda lapsevanema raskest tööst rohkem rõõmu ja sinu lastel jõuda nii kaugele kui vähegi võimalik.

 

Õpime koos lapsega õppima Garry Burnett ja Kay Jarvis (Studium, 2006)

Raamat pakub kasulikke näpunäited ja soovitusi, kuidas toetada last õppimisel, suurendada tema enesekindlust ja -väärikust, parandada meeldejätmist ja meenutamist.

 

Põngerjaõpetus. Lahendused laste probleemidele Ben Furman (Tänapäev, 2012)

Kõigil lastel on suuremaid või väiksemaid probleeme. Tavaliselt lähevad need mured aja jooksul iseenesest üle, kuid mõnikord jäävad nad kestma ning siis on hüva nõu kallis. Suure tuntuse saavutanud põngerjaõpetus on psühhiaater Ben Furmani ja tema kolleegide väljatöötatud lahenduskeskse lühiteraapia põhimõtetele toetuv ainulaadne laste probleemide lahendamise meetod.